Truchlení a smutek

Říká se, že v dnešní době žijeme zrychleně. Myšlenky na smrt oddalujeme s důvodem, že je to daleko.

Zachycené zkušenosti v závěru života člověka však ukazují, že na rozhovory o důležitých věcech je někdy bohužel pozdě.

Pokud do života vstoupí smrt, přichází s ní šok, bolest, smutek, lítost, zlost, agrese, hrůza, bezmoc a beznaděj.

Každý z nás má jiné hranice, sílu a možnosti, každý prožíváme jinak i emoce spojené s tak bolestnou událostí jakou odchod našeho partnera, rodiče, dítěte či jiné blízké osoby představuje. Pokud máme funkční rodinu a okruh přátel, jsme obvykle schopni po nějaké době pokračovat v životě. Přesto již navždy bude ten život jiný. Bude bez toho, kdo zemřel a tolik chybí!

Někdy se může stát, že i přes podporu a pochopení okolí váš smutek neubírá na intenzitě a začínají potíže všeho druhu. První cesta často vede k praktickému lékaři, který vás vyšetří a někdy doporučí návštěvu psychologa nebo psychiatra. Ano, možná, že špatně spíte, nemáte chuť k jídlu, jste smutní, pláčete, bolí vás často hlava nebo záda a na nic nemáte náladu… Nejspíš nejste nemocní. Truchlíte.

Smutek není nemoc.

Když si nevíte rady, nic nepomáhá a nefunguje, když už sami nechcete dál, tak věřte, že je mnoho těch, kteří šli podobnou cestou utrpení. I oni hledali a našli podporu, soucit, pochopení a odvahu k pokračování.


Truchlení někdy potřebuje odbornou podporu. Věříme, že můžeme pomoci i vám. Navštivte naší poradnu nebo nám zavolejte či napište – viz. záložka KONTAKTY.