Truchlení a smutek

Říká se, že v dnešní době žijeme zrychleně. Myšlenky na smrt oddalujeme s přáním, že je to daleko.

Zachycené zkušenosti v závěru života člověka nám ukazují, že na rozhovory o důležitých věcech je někdy bohužel pozdě.

Pokud nám do života vstoupí smrt, přichází s ní šok, bolest, lítost, vztek, agrese, hrůza, bezmoc a beznaděj.

Každý z nás má jiné hranice, sílu a možnosti, proto každý prožíváme jinak i emoce spojené s tak bolestnou událostí jakou je odchod našeho partnera, rodiče, dítěte či jiné blízké osoby. Pokud máme podporující rodinu a okruh přátel, můžeme obvykle po nějaké době pokračovat v životě. Přesto již navždy bude ten život jiný. Bude bez toho, kdo zemřel a tolik chybí.

Někdy se stane, že i přes pochopení okolí váš smutek neubírá na síle a máte dojem, že se přidávají další různé potíže. Možná špatně spíte, nemáte chuť k jídlu, jste smutní, pláčete, bolí vás často hlava nebo záda a na nic nemáte náladu… Jdete na vyšetření k praktickému lékaři, který vám někdy doporučí návštěvu psychologa nebo psychiatra. Nejspíš nejste nemocní. Truchlíte.

Kniha naší kolegyně Mirky Šimkové vypovídá o truchlení po tragické ztrátě manžela – Můj devátý dotek.

  • Výňatek z knihy:
  • Smířit se neznamená už nikdy neplakat.
  • Smířit se neznamená zapomenout.
  • Smířit se je obrovská úleva pro duši i pro tělo toho, kdo ke smíření dospěje. Protože vše ostatní bere sílu, bere radost, bere naději.
  • Smíření není odpuštění. Smíření je těžký balvan, který se odvalí z míst, které kromě nás samotných, nikdo nezná.

Když si nevíte rady a sami nemůžete dál, tak věřte, že je mnoho těch, kteří šli podobnou cestou utrpení. I oni hledali a našli podporu, soucit, pochopení a odvahu k pokračování. Řekněte si o pomoc ve svém okolí nebo zavolejte nám.


Truchlení někdy potřebuje odbornou podporu. Věříme, že můžeme pomoci i vám. Navštivte naší poradnu nebo nám zavolejte či napište – viz. záložka KONTAKTY.

foto: Milan Svoboda