Mgr. Jolana Matoušková

Nic v našem životě není náhoda a také moje cesta ke klíčovým ženám Plzeňské zastávky byla přesně tak, jak má být. Ve zkratce se dá říci, že z profesního setkání s Mirkou Šimkovou se stalo milé přátelství, které mne přivedlo do společnosti také Zuzky Pouskové. Těchto žen si nesmírně vážím, pro jejich sílu, odhodlání a moudrost.

Jmenuji se Jolana Matoušková, jsem vdaná a mám dvě děti. Vystudovala jsem na Filosofické fakultě Ostravské univerzity sociální práci s poradenským zaměřením. Začala jsem pracovat s klienty závislými na drogách, nejprve v Plzni, potom v o.s. Sananim. Pod pražskou psychoterapeutickou fakultou jsem absolvovala 5-ti letý sebezkušenostní výcvik ve skupinové psychoterapii. Po rodičovské dovolené jsem nastoupila jako personalistka a sociální pracovník do firmy Otto Bock, tato firma zajišťuje prostředky zdravotní techniky pro zdravotně postižené, nyní pracuji v Ledovci, který se věnuje podpoře osob s duševním onemocněním.

Chtěla zmínit jednu podstatnou součást svého já. Naše rodina se odlišovala tím, že jsme, kromě mé sestry, měli všichni zdravotní handicap. Ten mne v životě paradoxně velmi obohatil. Díky tátově nadšení pro stolní tenis, jsem jako dítě také začala hrát. Později jsem se stala paralympijskou reprezentantkou a naplnila jsem si svoje sportovní sny. Vážím si všech úspěchů, které jsem dosáhla, ale nejvíce si vážím toho, že jsem díky těmto zážitkům dostala „školu života“ a poznala několik lidí, kteří zůstanou mými nejbližšími celý život.

Za všechny ty roky jsem potkala mnoho lidí s různými osudy a různými zdravotními handicapy. Až zpětně mi došlo, jak moc mi setkání pomohly vyrovnat se s vlastní odlišností, handicapem. Bylo nesmírně osvobozující a motivující poznat – nejsem na to sama.

Moje působení v Plzeňské zastávce se může naplňovat v rámci individuálních i skupinových setkání s klienty, aby i oni časem pocítili, že na svoje trápení nejsou sami.

Ztrátu blízkého jsem zažila poměrně brzy a nepřipravená. S touto bolestnou ztrátou jsem se vyrovnávala dlouho a v různě intenzivních vlnách. Snažím se být všem, kteří vyhledáte Plzeňskou zastávku nablízku a podat pomocnou ruku na dlouhé a někdy i trnité cestě. Je mi ctí být členem týmu Plzeňské zastávky.