+420 771 148 308
info@plzenskazastavka.cz

Ztratil/a jsem někoho…

Přijít o blízkého člověka je bolestné, o to víc tomu tak bývá, je-li způsobem úmrtí sebevražda. Může se vám zdát, že je před vámi dlouhá, až nekonečná cesta plná různých emocí.

Zármutek je emoční reakce na ztrátu, které u každého může vypadat trochu jinak. Proces, kterým si každý po ztrátě blízkého člověka prochází a ve kterém se učíme žít bez blízké osoby, se nazývá truchlení. Člověk se potřebuje zorientovat v zásadním paradoxu – jak pokračovat v realitě, se kterou se člověk nechce smířit. Pamatujte, že každý člověk může truchlit jiným způsobem, jinak dlouho a dávat to najevo jinak.

Zkraje se mohou objevit různé emoce – smutek, šok, ale i vztek či pocity viny. To vše je normální. Truchlení není lineární proces, ve kterém by člověk šel od bodu A do bodu B. Děje se uvnitř i navenek a jde o spirálu emocí. Můžete cítit velký smutek, místy se může zdát neúnosný, můžete zažívat ale i pocity hněvu a naštvání či vinu. Neustále přemýšlíte nad tím, co se to stalo, a do toho se mísí vaše každodenní povinnosti. Postupem času si na novou realitu zvykáme více a více. Obvykle ale není možné se zcela vrátit k životu “před”. V procesu truchlení si v životě hledáme nové místo a nové způsoby, jak žít. Ač se to na začátku může zdát nemožné, intenzita zármutku postupně trochu slábne, o to víc, jak se učíme svůj zármutek zvládat.

Co pomáhá?

Pokud se chceme vyrovnat se zármutek, je potřeba se pravidelně starat o naše psychické a fyzické zdraví. Je potřeba dělat věci, které máme rádi, potkávat lidi, které máme rádi, a dovolit si být někdy smutní a truchlit. Zde je několik tipů, které doufáme, že vám na vaší cestě zármutkem pomohou.

Dejte tomu čas

Proces truchlení je často delší, než bychom si přáli. Dopřejte si čas na rozhodnutí, která vás čekají, ať ta krátkodobá, tak ta dlouhodobá. Hledejte způsoby, které vám pomáhají. Věřte, že intenzita bolesti se časem trochu zmírní a vy se s ní naučíte zacházat tak, abyste mohli dál žít svůj život.

Mluvte s ostatními

Možná se obáváte nebo si nejste jistí, jak o svých pocitech mluvit, ale je důležité nebýt v tom sám.

Pečujte o sebe

Je nezbytné, abyste o sebe pečovali po fyzické, psychické i spirituální stránce. Bez ohledu na to, jakým způsobem se svým zármutkem vyrovnáváte, neměli byste se svou ztrátou být sami. Nezatěžujte se zbytečnými věcmi a nespěchejte na sebe s důležitými rozhodnutími.

Vzpomínky a rituály

Vzpomínejte na blízkou osobu, třeba v kruhu dalších přátel. Zapalte svíčku a pošlete blízké osobě přání.

Vyhledejte odbornou pomoc

Pokud si s úmrtím blízkého nevíte rady nebo cítíte, že je toho na vás moc, nebojte si vyhledat odbornou pomoc. Je důležité se o sebe postarat. První variantou mohou být dostupné linky důvěry, můžete se také obrátit na odborníka například v Asociaci poradců pro pozůstalé či na psychoterapeuta, který vám může pomoci projít procesem truchlení. Hledat takového psychoterapeuta můžete například na stránkách České asociace pro psychoterapii či České psychoterapeutické společnosti ČLS JEP.

Zde si můžete pustit jednu přednášku na téma zármutek: https://www.ted.com/talks/nora_mcinerny_we_don_t_move_on_from_grief_we_move_forward_with_it 

Máte kolem sebe pozůstalého? Přečtěte si výborný článek Poradny Vigvam o tom, co pozůstalým neříkat. Věřte, že jim to opravdu pomůže.