Na začátku příběhu stála paní Zuzanna, která byla v polovině čtvrtého těhotenství a těšila se, až sevře svůj „čtyřlístek štěstí“. Stala se však jednou z těch, kterým zůstala prázdná náruč. Náhle a nečekaně. Její nejstarší dcera Kateřina opustila svět z vlastního rozhodnutí. Následovala tma, zoufalství a bezmoc. Náročná cesta hledání odpovědí, jisker naděje na další žití. Významnou oporou Zuzanny se stala jiná matka – Mirka, vdova se čtyřmi dětmi.
Obě ženy spojila myšlenka přetavit zdánlivě nesmyslnou smrt v něco smysluplného. Pomoci lidem, kteří procházejí náhlou ztrátou svých nejbližších. Vznikla Plzeňská zastávka – poradna pro pozůstalé. Dnes místo, kde se potkávají ti, kterým se život „zastavil“ tragickou událostí, s těmi, kteří si podobnou strastiplnou cestu prošlapali před nimi a jsou připraveni podat pomocnou ruku.
Spolek byl založen v roce 2012 a od začátku pozůstalé rodiny oceňovaly „autentičnost“ pomoci, vnímaly pochopení jejich zármutku a prožívání. První veřejnou akcí se stal Koncert pro Kačku, který je věnován těm, kteří odešli z našeho světa ze své vůle. Mirka vydala autobiografickou knihu Devátý dotek a její citace se stále využívají při setkání Světového dne obětí dopravních nehod.
Poradna sdružuje profesionalizované dobrovolníky, certifikované poradce pro pozůstalé, psychoterapeuty a jiné profese. Jediná se věnuje všem třem pilířům ztráty – dítěte, partnera i rodičů, a to zejména po nečekaném úmrtí. Dobrovolníci v Plzeňské zastávce z. s. boří mýty kolem smrti, rituálu pohřbu, prožívání a normality truchlení. Jsou průvodci na nelehké cestě pozůstalého člověka, hledajíc společně naději, sílu a úlevu od trápení.
Spolek je otevřen všem, kteří prošli přímou ztrátou milované osoby nebo se s ní potýkají v rodině, u přátel a to bez ohledu na bydliště. Každý pozůstalý má právo na pomoc a podporu.
Na začátku bylo slovo.
A to slovo bylo od policie…
Vaše dcera zemřela. Váš manžel už nežije.