Říká se, že v dnešní době žijeme zrychleně. Myšlenky na smrt oddalujeme s přáním, že je to daleko.
Zachycené zkušenosti v závěru života člověka nám ukazují, že na rozhovory o důležitých věcech je někdy bohužel pozdě.
Pokud nám do života vstoupí smrt, přichází s ní šok, bolest, lítost, vztek, agrese, hrůza, bezmoc a beznaděj.
Každý z nás má jiné hranice, sílu a možnosti, proto každý prožíváme jinak i emoce spojené s tak bolestnou událostí jakou je odchod našeho partnera, rodiče, dítěte či jiné blízké osoby. Pokud máme podporující rodinu a okruh přátel, můžeme obvykle po nějaké době pokračovat v životě. Přesto již navždy bude ten život jiný. Bude bez toho, kdo zemřel a tolik chybí.
Někdy se stane, že i přes pochopení okolí váš smutek neubírá na síle a máte dojem, že se přidávají další různé potíže. Možná špatně spíte, nemáte chuť k jídlu, jste smutní, pláčete, bolí vás často hlava nebo záda a na nic nemáte náladu… Jdete na vyšetření k praktickému lékaři, který vám někdy doporučí návštěvu psychologa nebo psychiatra. Nejspíš nejste nemocní. Truchlíte.
Kniha naší kolegyně Mirky Šimkové Můj devátý dotek vypovídá o truchlení po tragické ztrátě manžela. Výňatek z knihy:
- Smířit se neznamená už nikdy neplakat.
- Smířit se neznamená zapomenout.
- Smířit se je obrovská úleva pro duši i pro tělo toho, kdo ke smíření dospěje. Protože vše ostatní bere sílu, bere radost, bere naději.
- Smíření není odpuštění. Smíření je těžký balvan, který se odvalí z míst, které kromě nás samotných, nikdo nezná.
Když si nevíte rady a sami nemůžete dál, tak věřte, že je mnoho těch, kteří šli podobnou cestou utrpení. I oni hledali a našli podporu, soucit, pochopení a odvahu k pokračování. Řekněte si o pomoc ve svém okolí nebo zavolejte nám.
Truchlení někdy potřebuje odbornou podporu. Věříme, že můžeme pomoci i vám. Navštivte naší poradnu nebo nám zavolejte či napište.