+420 771 148 308
info@plzenskazastavka.cz

Seminář na téma Medicína a smrt

Seminář na téma Medicína a smrt

Zúčastnili jsem se semináře na téma Medicína a smrt aneb inspirace pro rozvoj paliativní péče, který se konal v Západočeském muzeu v Plzni.

V léčebné medicíně jsou faktory, jako je rychlé rozhodování, racionální uvažování a není tedy příliš čas na emoce. V paliativní léčbě by to mělo být naopak, zaznělo na přednášce, kterou zaštítil Nadační fond Avast a odborný garant Centrum paliativní péče Praha. Na semináři jsme se dozvěděli, že paliativní léčba má své místo tam, kde jiné dostupné prostředky v boji s původním onemocněním selhávají. Paliativní týmy, v lůžkové i mobilní formě, obětavě pomáhají nemocným lidem v jejich přání, jak chtějí dožít. Snaží se zkvalitnit čas, který nemocným zbývá, ulevit jim od bolesti, dušnosti a dalších příznaků, s cílem zlepšit závěr života.

V Plzeňském kraji tuto činnost rozvíjí koncepční hospicový tým u sv. Lazara a není to vůbec jednoduché, zaznělo v diskuzi. Osobní pohled na problematiku nám předali i dva experti- charitní zdravotní sestraa atestovaný hematoonkolog. Diskutovali jsme o tom, co může dnešní zdravotnictví a sociální péče nabídnout lidem se závažnou, život ohrožující nemocí.

A co jsme si odnesli? Např. to, že u některých nemocných seniorů v pokročilém stadiu onemocnění nemusí být nejdůležitější, jakou mají diagnózu, ale že je důležité citlivě komunikovat o jejich celkovém (tzn. psychickém, sociálním, tělesném, spirituálním) stavu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *